Bacău
Investiție în energie regenerabilă: în municipiul Onești se va construi un parc fotovoltaic de 19,5 milioane lei pentru educație și iluminat stradal
Primarul municipiului Onești, Adrian Jilcu, a semnat vineri, alături de ministrul Energiei, Sebastian Burduja, contractul de finanțare pentru construirea unui parc fotovoltaic cu o capacitate de 3.000 kW
Proiectul, în valoare de 19,5 milioane lei (aproximativ 4 milioane de euro), va furniza energie pentru unitățile de învățământ din Onești și pentru iluminatul stradal al localității.
Parcul fotovoltaic face parte dintr-un pachet de 84 de proiecte destinate dezvoltării capacităților de producere a energiei regenerabile pentru autoconsum, proiecte finanțate prin Fondul pentru Modernizare. Acestea vizează sprijinirea tranziției către surse de energie mai sustenabile și reducerea emisiilor de carbon, în contextul unui efort național pentru promovarea energiei verzi.
Proiectul beneficiază de o finanțare totală de 262 milioane lei, oferită pentru implementarea acestor inițiative în diverse localități din România. Implementarea acestui parc fotovoltaic va contribui la reducerea costurilor de energie ale unităților de învățământ și va spori eficiența energetică a iluminatului public, generând economii semnificative pe termen lung și îmbunătățind sustenabilitatea orașului Onești.









