Botoșani
Peste 205 milioane de lei vor fi alocate pentru investiții în rețelele de gaz din județul Botoșani
Doina Federovici, președinte PSD Botoșani, a anunțat că peste 205 milioane de lei vor fi alocate pentru investiții în rețelele de gaz din județ
Aceste fonduri vor fi direcționate către 19 proiecte de investiții în rețele și sisteme de distribuție gaze naturale, depuse de autoritățile locale și asociațiile de dezvoltare intercomunitară.
Finanțarea va fi realizată prin intermediul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny”. Valoarea totală a acestor proiecte se ridică la 205,5 milioane lei, echivalentul a peste 41,5 milioane de euro. Federovici a subliniat că sprijină proiectele de dezvoltare depuse de toate unitățile administrative teritoriale din județ, indiferent de afilierea politică a primarilor, în scopul obținerii de finanțare.
Ea a menționat că interesul comunității primează și că acest principiu este pus în practică în administrarea județului Botoșani. Proiectele aprobate vizează investiții în municipiile Botoșani și Dorohoi, orașele Bucecea și Flămânzi, precum și în comunele Bălușeni, Brăești, Corlăteni, Coșula, Frumușica, Gorbănești, Ibănești, Leorda, Lozna, Mihai Eminescu, Roma, Șendriceni, Văculești, Vârfu Câmpului, precum și în Asociația de Dezvoltare Intercomunitară care reunește comunele Vlădeni, Corni și Vorona.
Doina Federovici a subliniat importanța Programului Național de Investiții „Anghel Saligny” în contextul programului de guvernare social-democrat, evidențiindu-l ca pe o continuare firească a PNDL, cu beneficii semnificative pentru autoritățile locale și comunitățile botoșănene în ceea ce privește dezvoltarea și recuperarea decalajelor regionale.
Ea a evidențiat, de asemenea, că PNI „Anghel Saligny”, Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și programele operaționale reprezintă surse vitale de finanțare pentru proiectele locale, subliniind responsabilitatea maximizării acestora în beneficiul locuitorilor din Botoșani.










