Național
Guvernul a aprobat împrumutul pentru construcția liniei electrice Bălți-Suceava
Guvernul de la Chișinău a făcut un alt pas important spre interconectarea rețelelor electrice din Republica Moldova și România, aprobând într-o ședință de miercuri un împrumut de la BERD în valoare de 30,8 milioane de euro pentru construcția liniei electrice aeriene Bălți-Suceava.
Suma reprezintă 40% din valoarea totală a proiectului, estimată la 77 de milioane de euro. Alte 40% vor fi finanțate prin Banca Europeană de Investiții, iar restul de 20% (15,4 milioane de euro) de Uniunea Europeană, a precizat, în cadrul ședinței, Constantin Borosan, directorul întreprinderii „Moldelectrica”.
Acordul de împrumut cu BERD, care urmează să fie ratificat de Parlament, prevede cofinanțarea construcției unei linii electrice aeriene cu tensiunea de 400 kV ce va interconecta orașele Bălți și Suceava. Din aceeași tranșă va fi extinsă stația electrică de la Bălți, cu o capacitate de 400 kV, iar lucrările de reabilitare a rețelelor de transport a energiei electrice din Republica Moldova vor fi, de asemenea, realizate.
Autoritățile moldovene consideră că acest proiect reprezintă „un pas important” pentru asigurarea securității energetice a țării și oferă oportunități pentru dezvoltarea altor surse de energie, inclusiv cele regenerabile.
Te-ar putea interesa și: Explainer | De ce a fost amânată din nou construcția liniei care va aduce curent din România?
Premierul Dorin Recean a declarat, în cadrul ședinței, că interconexiunile energetice cu România vor permite Republicii Moldova să treacă treptat de la o componentă de securitate la una economică în domeniul energetic. „Acest proiect va crea premisele necesare ca Republica Moldova să devină chiar exportator de energie electrică regenerabilă”, a afirmat șeful guvernului de la Chișinău.
Construcția liniei electrice aeriene de interconexiune de 400 kV Bălți-Suceava face parte din Planul național de dezvoltare a Republicii Moldova pentru anii 2024-2026.
Acordul cu BERD a fost semnat pe 13 martie 2024. Directoarea BERD în Republica Moldova, Catarina Bjorlin Hansen, a declarat la acea ocazie că această interconexiune între Republica Moldova și România „va fortifica securitatea energetică pe ambele maluri” ale Prutului.
O altă linie electrică aeriană de 400 kV pe direcția Vulcănești-Chișinău, care va conecta sistemul energetic al Republicii Moldova cu cel al României (ocolind regiunea transnistreană), urmează să fie finalizată până în 2025. Proiectul a fost aprobat în 2019, însă lucrările propriu-zise au demarat abia în martie 2024.
Președinta Maia Sandu a declarat, în luna martie, că linia electrică Vulcănești-Chișinău este „unul dintre cele mai importante proiecte de la independență încoace” și „un punct de cotitură” pentru asigurarea independenței energetice a Republicii Moldova. Ea a precizat că se lucrează și la alte linii de interconectare cu România și Ucraina, pe direcțiile Strășeni-Gutinaș și Vulcănești-Arciz (din regiunea Odesa).









