Național
Guvernul alocă 1,531 miliarde de lei pentru programul „Masă sănătoasă” în școli
Guvernul a aprobat vineri repartizarea sumei de 1,531 miliarde de lei pentru finanțarea Programului național „Masă sănătoasă”, destinat preșcolarilor și elevilor din România. Fondurile vor fi distribuite către autoritățile locale și unitățile de învățământ incluse în program.
Peste 540.000 de copii beneficiază de program
Potrivit hotărârii adoptate de Executiv, programul este implementat la nivel național începând cu 8 ianuarie 2026 și se adresează unui număr estimat de peste 540.000 de copii din 1.427 de unități de învățământ.
Beneficiarii sunt preșcolarii și elevii prezenți la cursuri pe durata anului școlar. Aceștia primesc zilnic, gratuit, fie o masă caldă, fie un pachet alimentar acolo unde nu există posibilitatea servirii unei mese calde.
Cum sunt distribuiți banii
Finanțarea programului este asigurată de la bugetul de stat, prin sume defalcate din TVA, destinate cheltuielilor descentralizate ale comunelor, orașelor, municipiilor, sectoarelor și municipiului București.
Pe baza sumelor repartizate, autoritățile locale vor rectifica bugetele locale pentru a putea implementa programul în școlile beneficiare.
Guvernul: măsura sprijină accesul la educație
Executivul susține că programul are rolul de a combate excluziunea socială și de a sprijini accesul copiilor la educație.
„Prin această măsură, Guvernul continuă Programul național «Masă sănătoasă», susținând accesul la educație și reducerea riscului de excluziune socială în rândul copiilor și elevilor din România”, se arată în comunicatul transmis după ședința de Guvern.







