Național
Harta energetică a României, redesenată de Transgaz! Ce proiecte ambițioase și-a propus?
Transgaz, operatorul național de transport al gazelor naturale din România, a informat investitorii că, în cadrul Adunării Generale Ordinară a Acționarilor din 5 martie, s-a aprobat finanțarea Planului de Dezvoltare a Sistemului Național de Transport al Gazelor Naturale pentru perioada 2024-2033.
Planul include proiecte de anvergură ce vizează reconfigurarea rețelei de gaze, concepută inițial pentru aprovizionarea marilor consumatori industriali și asigurarea accesului la resursele concentrate în centrul țării și în Oltenia, iar dezvoltarea se orientează acum în principal spre transportul de gaze din Marea Neagră și regiunea Caspică către România și alte piețe regionale.
În acest sens, se așteaptă construirea în acest an a conductei de 308,3 kilometri Tuzla-Podișor, ce va lega Marea Neagră de culoarul bidirecțional BRUA (Bulgaria-România-Ungaria-Austria) și va permite transportul de gaze către Bulgaria și Ungaria prin interconexiunile existente (Giurgiu-Ruse și Nădlac-Szeged). Proiectul prevede o creștere treptată a capacității culoarului BRUA cu Ungaria, de la actualele 2,63 miliarde de metri cubi (bcm)/an, în trei etape, la 2,98, 4,38 și 5,32 bcm/an până în 2029. De asemenea, se intenționează menținerea capacității interconexiunii România-Bulgaria la 1,5 bcm/an.
Pe lângă acestea, există planuri de construire a unei noi conducte de 97 de kilometri, care va conecta România cu Serbia pe traseul Recaș-Mokrin până în 2028, 85 km din aceasta fiind pe teritoriul României și 12 km în Serbia, cu o capacitate de 1,2 miliarde cm³/an în ambele sensuri. Un alt proiect major este EASTRING, destinat conectării surselor de gaze din regiunea Caspică la sistemele din Slovacia, Ungaria, România și Bulgaria, oferind totodată o rută de transport direct între nodurile de gaze din Balcani și Europa de Vest. Prima fază se așteaptă să fie finalizată până în 2028, iar a doua până în 2033, atingând capacități de aproximativ 20, respectiv 40 bcm/an.
În plus, planurile includ construirea unui nou terminal GNL pe coasta Mării Negre până în 2028, dotat cu facilități pentru a primi GNL provenit din zona Mării Caspice și Orientul Mijlociu, specificațiile terminalului – tipul, instalațiile și capacitatea – urmând a fi determinate în fazele de proiectare, în funcție de cererea de gaz rezultată din procedurile de rezervare a capacității.









