Național
Guvernul se pregătește să taxeze și mai dur veniturile nedeclarate!
Published on
Guvernul a pregătit mai multe măsuri fiscale menite să aducă mai mulți bani la buget, printre care se numără introducerea unei accize pentru sucurile cu zahăr, scumpirea accelerată a tutunului și alcoolului, dar și impozitarea cu 70% a veniturilor nedeclarate.
Guvernul își dorește să introducă și un impozit de 10% pe veniturile din dobânzi la titlurile de stat sau emise de autoritățile locale, în timp ce pentru veniturile a căror sursă nu a putut fi identificată impozitul urcă de la 16% cât este în prezent la 70%, se arată într-un draft de hotărâre.
Totodată, scutirea de impozit pe venit se va aplica pentru IT-iști doar în limita unui salariu de 10.000 lei. Autoritățile au propus în schimb scutirea de contribuția la Pilonul II de pensii.
Continue Reading
You may also like...
Related Topics:

Click to comment









