Neamț
Când va fi redat traficului podul care traversează râul Bistrița în comuna nemțeană Pângărați
Podul de pe Drumul Național 15, care traversează râul Bistrița în comuna Pângărați, reprezintă una dintre cele mai importante legături rutiere cu Valea Bistriței și facilitează tranzitul către Nord-Estul județului Neamț.
Demersurile pentru reparațiile capitale au început în 2021, iar în prezent lucrările se află în faza finală. Echipele de construcții montează parapeții de protecție și finalizează ultimele finisaje, pregătind redeschiderea podului pentru circulația vehiculelor.
Conform Direcției Regionale Drumuri și Poduri (DRDP) Iași, din cadrul CNAIR, podul urmează să fie redat traficului rutier pe finalul acestei săptămâni, în jurul datelor de 14-15 noiembrie. „Există promisiunea constructorului de finalizare a lucrărilor și de reluare a traficului pe ambele sensuri, sub rezerva condițiilor meteo. Formalitățile necesare, inclusiv avizele și autorizațiile, vor fi transmise de către constructor”, a declarat ing. Dan Hațegan, purtătorul de cuvânt al DRDP Iași.
Contractul pentru execuția lucrărilor a fost atribuit în 2021 asocierii SC C-ON Trust Engineering Bacău – lider și SC TKT Tehnologii și Tensionări în Construcții București, Sector 3. Valoarea inițială a lucrărilor a fost de 6,9 milioane de lei, însă, în urma identificării unor necesități suplimentare, inclusiv consolidarea terenului de sub pod, costul total a depășit 10 milioane de lei.
Redeschiderea podului va facilita reluarea fluxului normal de trafic între zona centrală a județului Neamț și Valea Bistriței, consolidând infrastructura regională și siguranța circulației.










